Scorewriting – Musikproduktion till media

SCOREWRITING – MUSIKPRODUKTION TILL MEDIA

Grupper: 10-12 år, 13-15 år

Hur låter en bild, ett fotografi eller en plats? Kurs i musikproduktion för dig som vill utforska att skriva musik till andra konstnärliga uttryck.

Vi kommer under den här kursen att undersöka olika sätt att skriva och spela in musik. Du kommer att få experimentera med att skriva musik till andra konstnärliga uttryck och du kommer att få undersöka gränslandet mellan ljud och musik. Kanske vill du ljudsätta en bild, skriva musik till en kortfilm eller till en plats. Du kommer även att få lära dig hur du spelar in midi- instrument, riktiga instrument och hur du arbetar med grundläggande effekter i programmet GarageBand/Logic Pro X.

Pedagog: Linnéa Talp

Boka din plats här!

OBS! Tivoli Kulturskola förbehåller sig rätten att ställa in kursen vid för få anmälda.