Foto – Att skriva med ljus

 

Terminskurs:  Grundkurs i Foto

Åldersgrupp: 7-9 år och 10-12 år

 Idag är alla fotografer, och de flesta av oss har en kamera tillgänglig i mobilen. Men hur fungerar det egentligen att återge en bild från verkligheten? Fotografi betyder “att skriva med ljus” och i kursen kommer vi skapa en grundläggande förståelse i hur man gör just detta; vi kommer att skapa bilder med hjälp av en hålkamera som vi bygger själva.

 Vi kommer under kursen att bygga en varsin hålkamera i kartong. Hålkameran är den enklaste typen av kamera där man använder ett hål som objektiv och en låda till kamera. När vi byggt lådkameran kommer vi att fotografera med den. Istället för film kommer vi använda oss av ljuskänsligt papper, som vi kommer framkalla själva. Processen ger eleven en praktisk förståelse för fotografins grunder, och väcker förhoppningsvis ett vidare intresse för mediet. Vi kommer även titta på kända fotografers arbete och analysera bilder. I slutet av kursen kommer vi tillsammans bestämma hur vi vill presentera projektet gemensamt  t ex i en utställning, publikation eller en hemsida.

Pedagog: Weronika Bela

Boka din plats här!

OBS! Tivoli Kulturskola förbehåller sig rätten att ställa in kursen vid för få anmälda.